Ile jest warta gwarancja abstrakcyjna?

Ile jest warta gwarancja abstrakcyjna, dowiadujemy się wtedy, gdy przychodzi nam ją wyegzekwować. Teoria jest prosta – gwarancja abstrakcyjna, czyli bezwarunkowa, nieodwołalna, płatna na pierwsze żądanie, mająca w założeniu zapewnić najwyższy możliwy stopień bezpieczeństwa obrotu. Dodatkowo udzielana – z reguły – przez banki, chętnie przecież wszem i wobec ogłaszające się jako „instytucje zaufania publicznego”. Praktycznie bez żadnych możliwości obrony gwaranta czy też wykonawcy.

Czy aby na pewno? Egzekwując dla jednego z naszych kluczowych Klientów gwarancję o znacznej wartości, grubo przekraczającą 20 mln złotych, mieliśmy którąś z kolei okazję na przećwiczenie pełnego arsenału środków obrony dłużnika, serwowanych przez pełnomocników wykonawcy. O ile to jest jeszcze zrozumiałe, to trudno zrozumieć postawę banku, powołującego się na przymiot „instytucji zaufania publicznego” jako podstawy… wstrzymania wypłaty z gwarancji. Jak się okazało, kreatywność jest jednak również cechą nieobcą bankowcom.

Tym razem, jak sądzimy również dzięki aktywnej postawie prawników Kancelarii, dla Klienta skończyło się dobrze – sądy stanęły na wysokości zadania, oddalając wnioski o wstrzymanie wypłaty z gwarancji, bank, koniec końców, wypłacił całość z odsetkami. To ważne, bo jeżeli gwarancja ma spełniać swoją funkcję i faktycznie zabezpieczać obrót gospodarczy, musi być pewna. Nic tak nie rozkłada biznesu, jak niepewność, no może poza przewlekłością postępowań sądowych. To jednak temat na inny wpis bloga.

adw. Marcin Skromak

Sprawę wyegzekwowania gwarancji bankowej prowadził zespół Kancelarii pod kierownictwem mec. Marcina Skromaka