Umowa inwestycyjna w transakcjach kapitałowych.

Umowa inwestycyjna jest konstytucją dla relacji pomiędzy Inwestorem, a Spółką czy jej Pomysłodawcami. Z tej właśnie umowy rodzą sie wszelkie inne relacje, w tym m.in. zapisy w umowie Spółki. To właśnie na przygotowanie umowy inwestycyjnej należy poświęcić najwięcej czasu i dołożyć najwyższej staranności. Zapisy tej umowy i w jej konsekwencji zapisy w umowie Spółki, na lata uregulują relacje z Inwestorem, w tym jego wejście kapitałowe, działalność w Spółce i ewentualne wyjście.

Cały proces inwestycyjny wymaga czasu. Nie zawsze jednak potrzebny jest pełen cykl; od listu intencyjnego, przez due diligence, biznesplany, umowę inwestycyjną itd. Czasami w prostych inwestycjach kumuluje się pewne działania i upraszcza transakcję.
Zawsze jednak, czy występujemy po stronie Inwestora czy Podmiotu Poszukującego Kapitału pilnujemy jasności i precyzji zapisów tak, by uniknąć późniejszych sporów, oraz właściwego, uzgodnionego przez strony Inwestycji, balansu w ładzie korporacyjnym Spółki.
Obsługa wielu wejść kapitałowych nauczyła nas, że dobrze skonstruowane wejście kapitałowe, w tym przewidujące już także mechanizmy ewentualnego wyjścia, jest już dużą częścią sukcesu w Spółce. Pozwala to bowiem na skupienie się na działalności Spółki, a nie na sytuacjach wewnątrz organizacji.

radca prawny Ireneusz Pawłowski